ایوان مدائن یاطاق کسری تنها اثر به جا مانده از كاخ سلطنتی انوشیروان ساسانی در شهر مدائن در 35 كیلومتری جنوب بغداد در استان دیالی واقع شده است. ایوان مدائن بزرگترین طاق ضربی شتاخته شده در جهان است كه بدون كمك داربست های طاق زنی بیش از 1500 سال پا بر جا باقی مانده است.

مدائن در حقیقت همان تیسفون پایتخت سلسله ساسانی است كه با حمله اعراب و تصرف آن توسط آن‌ها به مدائن تغییر نام یافت. این شهر در روزگار خود از چنان زیبایی‌ای برخوردار بود كه اعراب ساده سپاه اسلام وقتی آن را فتح كردند به چنان حیرتی دچار شدند كه گفتند تیسفون همان بهشت موعودی است كه پیغمبر وعده‌اش را به ما داده بود.

 تاریخ تاسیس این شهر ایرانی به زمان اشكانیان باز می گردد. آنان پس از فتح جلگه میان رودان در سال 129 (پ.م ) تیسفون را با پایتخت زمستانی خود قرار دادند تا اینكه در سال 224 میلادی ساسانیان پایتخت پادشاهی گسترده خود را به این مكان منتقل كردند.

علت نامگذاری این اثر تاریخی به این اسم، تالار بزرگی است که از طاق قوسی آن هنوز هم آثاری باقی است و مهمترین قسمت این بنای عظیم بوده است و به چنین تالارهایی ایوان گفته می شد. در هنگام تولد حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم خسرو اول انو شیروان در این کاخ حکومت می کرد و  در شب میلاد حضرت محمد (ص) دیوار این ایوان شکاف خورد بخشش های مهمی از آن فرو ریخت و از میان رفت.
آخرین پادشاهی که مقتدرانه در آن بر تخت نشست، خسرو پرویز بود که در همین کاخ نیز نامه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به دستش رسید و آن را پاره کرد. هنگام فتح مدائن، مسلمانان تالار بزرگ این کاخ را محل اقامه نماز جماعت قرار دادند و به نقلی حضرت علی علیه السلام نیز هنگام عزیمت به سوی صفین در این تالار نماز خواند و برخی از احوالات ساکنان کاخ را یاد آوری نمود.

پس از تسخیر شهر توسط اعراب، سلمان پارسی، به فرمانداری این شهر برگزیده شد. از آنجا که تیسفون پایتخت بزرگ‌ترین امپراتوری آن دوران بود، ثروت فراوانی در آن گرد آمده بود، به همین روی انتقال غنایم چند ماه به طول انجامید. بعدها یعنی در دوره عباسیان شهر تخریب و از قطعات کاخها و ساختمانهای شهر در ساخت شهر جدیدی در همان نزدیکی بنام بغداد استفاده شد.شال زنانه نخی مدل 162

این شال از طرح گرافیکی با اقتباس از طراحی chanel...

شال زنانه نخی مدل 860

شال به عنوان بخش مهمی از لباس زنانه، بویژه در...

شال زنانه نخی مدل 847

جنس عالی و طرح زیبای این شال شما را مجذوب...

مانتو زنانه تریکو مدل 4038

مانتو یک پوشش رایج در بین خانم‌ها بوده و به...

تاپ زنانه Bershka مدل 4126

خوش پوش بودن فقط مختص مهمانی و یا دورهمی‌ها نمی‌باشد...

پیراهن مردانه B&L مدل 601

پیراهن مردانه پوششی است که به استایل شما جلوه‌ای دیگر...

ادکلن Now For Him

Azzaro رایحه‌ای از چوب‌های جنگلی معطر دارد. Azzaro now...

کیف دوشی زنانه مدل 702

این کیف علاوه بر داشتن ظاهری ساده و البته زیبا،...