محققان اعلام کردند که انرژیها و میدانهای الکترونیکی و مغناطیسی دست ساز بشر بر روی گونه های مختلف زیستی تاثیر منفی و مخرب دارند. به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس مطالعات جدید تلفنهای همراه، سیستمهای وای-فای، خطوط انرژی الکتریکی و کلیه منابع الکتریکی مشابه می توانند طبیعت را با اختلال رو به رو کرده و باعث بی خانمان شدن بسیاری از گونه های جانوران مانند زنبورها و پرنده ها شده و در نهایت منجر به مرگ آنها شود.
منبع : 
http://aent.persianblog.ir/post/2284/
ادامه در ادامه مطلب

دکتر الریک وارنک که به مدت 30 سال بر روی تاثیر تکنولوژی بر روی محیط زیست مطالعه کرده است در توضیح تحقیقات خود اعلام کرد: حجم بی سابقه ای از مغناطیس مصنوعی، میدانهای الکتریکی و الکترومغناطیسی در سرتاسر سیستم اطلاعاتی طبیعت گسترده شده است که می تواند عامل اصلی ناپدید شدن زنبورها در اروپا و آمریکا و همچنین کاهش تعداد گنجشک ها در انگلستان و ایجاد اختلال در مهاجرت پرندگان باشد.

به گفته وارنک میدانهای مغناطیسی و الکتریکی طبیعی تاثیر مهمی در تکامل گونه های زیستی داشته و جانوران با تطبیق خود با این عوامل، زمان را برای انواع فعالیتهای خود در طول روز تعیین کرده و قادر به تشخیص شرایط جوی خواهند بود. اما در حال حاضر تکنولوژی دست ساز بشر فرستنده هایی را خلق کرده است که اساسا میدانهای الکترومغناطیس طبیعی و نیروهای موجود در زمین را تغییر می دهد. در این شرایط جانورانی که از نیروهای طبیعی برای جهت یابی و تعیین موقعیت استفاده می کنند در مقابله با این نیروهای مصنوعی غیرقابل تغییر گیج شده و مسیر خود را گم می کنند.

بر اساس گزارش independent، این تحقیقات نشان می دهد زنبورهایی که در معرض تابش میدانهای الکتریکی خطوط انرژی و یا امواج تلفن همراه قرار می گیرند، یکدیگر را از بین برده و توانایی بازگشت به زیستگاه خود را از دست خواهند داد. همچنین محققان اعلام کردند که تعداد پرندگانی مانند گنجشک در حوالی این دکل ها کاهش یافته و شکل دسته های پرنده های مهاجر با نزدیک شدن به این دکل ها از هم پاشیده شده و پرندگان از مسیر اصلی خود منحرف می شوند.

این تحقیقات قرار است در کنفرانس این هفته در انجمن سلطنتی لندن ارائه شود.